Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16A-109-C2-R1
ATS-16A-109-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16A-109-C2-R1
Brief Description
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-16A-109-C2-R1.pdf
Availability of ATS-16A-109-C2-R1
QUANTITY
ATS-16A-109-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16A-109-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-16A-109-C2-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.7°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16A-109-C2-R1
Related LinksATS-16A-, ATS-16A-109-C2-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16A-109-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-16A-109-C2-R1
LED GREEN DIFF 5MM SQUARE T/H datasheet.pdf
CONN CHAMP COVR 50POS KIT 180DEG datasheet.pdf
IDC CABLE - MPL30K/MC34G/X datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL TIN SMD datasheet.pdf
WRIST STRAP JEWEL REPLACE STRIP datasheet.pdf
IC INVERTER HEX ADV HS 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DOHERTY COMBINER 1805-1920MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf