Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16A-185-C1-R0
ATS-16A-185-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16A-185-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-16A-185-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16A-185-C1-R0
QUANTITY
ATS-16A-185-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16A-185-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16A-185-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16A-185-C1-R0
Related LinksATS-16A-, ATS-16A-185-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16A-185-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16A-185-C1-R0
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 2506 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" VERT TIN datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 1.6V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 234K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf