Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16A-75-C2-R0
ATS-16A-75-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16A-75-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16A-75-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16A-75-C2-R0
QUANTITY
ATS-16A-75-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16A-75-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16A-75-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.02°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16A-75-C2-R0
Related LinksATS-16A-, ATS-16A-75-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16A-75-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16A-75-C2-R0
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE 7POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
SAC-3P- 5 0-28R/FS SCO RAIL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 PIN RECP datasheet.pdf
TV 128C 128#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
GT 26C 26#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 1.6PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf