Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16B-01-C3-R0
ATS-16B-01-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16B-01-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16B-01-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16B-01-C3-R0
QUANTITY
ATS-16B-01-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16B-01-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16B-01-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow22.05°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16B-01-C3-R0
Related LinksATS-16B-, ATS-16B-01-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16B-01-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16B-01-C3-R0
IC MOSFET DVR 1.2A DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 76POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 125V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2CH 65NS 56VFQFP datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
DIODE STD RECOVERY 95A DO-5 datasheet.pdf
OSC MEMS 16MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf