Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16B-08-C3-R0
ATS-16B-08-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16B-08-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16B-08-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16B-08-C3-R0
QUANTITY
ATS-16B-08-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16B-08-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16B-08-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.71°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16B-08-C3-R0
Related LinksATS-16B-, ATS-16B-08-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16B-08-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16B-08-C3-R0
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD GOLD 92POS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 12.96009MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 9.868K OHM 0.3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CONN CRIMP CONTACT PIN 14 AWG datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM 12POS PCB datasheet.pdf
10UF 16V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf