Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16B-16-C1-R0
ATS-16B-16-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16B-16-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-16B-16-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16B-16-C1-R0
QUANTITY
ATS-16B-16-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16B-16-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16B-16-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.06°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16B-16-C1-R0
Related LinksATS-16B-, ATS-16B-16-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16B-16-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16B-16-C1-R0
DSUB CABLE - CMP25G/AE25G/X datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 1608 datasheet.pdf
CONN PAD HOUSING 16 POS 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 630V X7R 0805 datasheet.pdf
POWER CABLE FUSED DC datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC DO204AC datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf