Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16B-180-C3-R0
ATS-16B-180-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16B-180-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16B-180-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16B-180-C3-R0
QUANTITY
ATS-16B-180-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16B-180-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16B-180-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.46°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16B-180-C3-R0
Related LinksATS-16B-, ATS-16B-180-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16B-180-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16B-180-C3-R0
CAP CER 16PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 16DIP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 NYLON 16MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 370MA 930 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf