Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16B-195-C1-R0
ATS-16B-195-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16B-195-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X12MM XCUT
Datasheet Download
ATS-16B-195-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16B-195-C1-R0
QUANTITY
ATS-16B-195-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16B-195-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16B-195-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.88°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16B-195-C1-R0
Related LinksATS-16B-, ATS-16B-195-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16B-195-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16B-195-C1-R0
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 120POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S 869/10 K/F140 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf