Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16B-46-C1-R0
ATS-16B-46-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16B-46-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-16B-46-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16B-46-C1-R0
QUANTITY
ATS-16B-46-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16B-46-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16B-46-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.5°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16B-46-C1-R0
Related LinksATS-16B-, ATS-16B-46-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16B-46-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16B-46-C1-R0
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SMP1307 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 1206 datasheet.pdf