Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16B-96-C3-R0
ATS-16B-96-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16B-96-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16B-96-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16B-96-C3-R0
QUANTITY
ATS-16B-96-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16B-96-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16B-96-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.73°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16B-96-C3-R0
Related LinksATS-16B-, ATS-16B-96-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16B-96-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16B-96-C3-R0
SOCKET SLD TAB W/CLIP HC4 RELAY datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 400KSPS 24-SSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 640MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC TOP 9POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf