Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-157-C3-R0
ATS-16C-157-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-157-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16C-157-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16C-157-C3-R0
QUANTITY
ATS-16C-157-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-157-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-157-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.45°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-157-C3-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-157-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-157-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-157-C3-R0
CONN SPRING CONT 28 POS .276 SMD datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 47.31X22 X 18.5" datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 16A PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf