Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-24-C1-R0
ATS-16C-24-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-24-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 60X60X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-16C-24-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16C-24-C1-R0
QUANTITY
ATS-16C-24-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-24-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-24-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.36°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-24-C1-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-24-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-24-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-24-C1-R0
IC REG LDO 3V 50MA 5TSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BATT PACK 2.4V D 6500MAH NIMH datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 3' RD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
1.25MM RA HDR 5CKT SINGLE ROW datasheet.pdf