Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-29-C2-R0
ATS-16C-29-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-29-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-16C-29-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16C-29-C2-R0
QUANTITY
ATS-16C-29-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-29-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-29-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.57°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-29-C2-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-29-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-29-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-29-C2-R0
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 84PLCC datasheet.pdf
RES 47 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
EZ-DSP STARTER KIT FOR 320LF2401 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER 500K 16VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 590MA 620 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 18POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR GOLD 16POS datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 100VDC AXIAL CAN datasheet.pdf