Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-36-C2-R0
ATS-16C-36-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-36-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766
Datasheet Download
ATS-16C-36-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16C-36-C2-R0
QUANTITY
ATS-16C-36-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-36-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-36-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.82°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-36-C2-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-36-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-36-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-36-C2-R0
IC PLL CLOCK DRVR 2.5V 48-TSSOP datasheet.pdf
RES 750 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC PCI EXPRSS/JITT ATTEN 20TSSOP datasheet.pdf
SOFTWARE DIST LICENSE <20000 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1MSPS 8CH 24VQFN datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 470K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf