Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-42-C1-R0
ATS-16C-42-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-42-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM
Datasheet Download
ATS-16C-42-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16C-42-C1-R0
QUANTITY
ATS-16C-42-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-42-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-42-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.900" (22.86mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.3°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-42-C1-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-42-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-42-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-42-C1-R0
CONN SPRING 61POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
302LF METRAL RCT STR STB 2X6 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf