Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-79-C3-R0
ATS-16C-79-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-79-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16C-79-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16C-79-C3-R0
QUANTITY
ATS-16C-79-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-79-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-79-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.55°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-79-C3-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-79-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-79-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-79-C3-R0
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12 OHM 0804 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS LP 16-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M5 datasheet.pdf
CABLE RJ45 datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 20P 100MM datasheet.pdf