Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-94-C1-R0
ATS-16C-94-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-94-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-16C-94-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16C-94-C1-R0
QUANTITY
ATS-16C-94-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-94-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-94-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.36°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-94-C1-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-94-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-94-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-94-C1-R0
IC 12-BIT QUAD GP D/A 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS STRAIGHT PLUG 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
SITE LICENSE REED SOLOMON DECOD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT HNG LVR datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT M23 datasheet.pdf