Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16D-112-C3-R1
ATS-16D-112-C3-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16D-112-C3-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16D-112-C3-R1.pdf
Availability of ATS-16D-112-C3-R1
QUANTITY
ATS-16D-112-C3-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16D-112-C3-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-16D-112-C3-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.38°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16D-112-C3-R1
Related LinksATS-16D-, ATS-16D-112-C3-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16D-112-C3-R1 Details Description
Related parts for ATS-16D-112-C3-R1
TOOL CRIMPING PLIERS CRIMPFOX datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH VDE CERT datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 16V 470 OHM 70C datasheet.pdf
CONN RING NYLON INSUL #1/4 100PC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf