Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16D-30-C2-R0
ATS-16D-30-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16D-30-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-16D-30-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16D-30-C2-R0
QUANTITY
ATS-16D-30-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16D-30-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16D-30-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.31°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16D-30-C2-R0
Related LinksATS-16D-, ATS-16D-30-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16D-30-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16D-30-C2-R0
IC POWER SUPPLY CONTROLER 32TQFN datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 200-SODIMM datasheet.pdf
IC SYNC RECT MOSFET DRVR 10-DFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
28C MTA100 ASSY ON TAPE datasheet.pdf
RES 250K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 97.6KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZA10 M20 datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X64 S-GRADE 1M datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf