Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16D-33-C1-R0
ATS-16D-33-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16D-33-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM
Datasheet Download
ATS-16D-33-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16D-33-C1-R0
QUANTITY
ATS-16D-33-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16D-33-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16D-33-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width1.450" (36.83mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.4°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16D-33-C1-R0
Related LinksATS-16D-, ATS-16D-33-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16D-33-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16D-33-C1-R0
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DVR TRPL DOOR CTRL PWRSO20 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
TEST MOD INPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PWR 15MM 7POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 30A datasheet.pdf
MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf