Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16D-96-C3-R0
ATS-16D-96-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16D-96-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16D-96-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16D-96-C3-R0
QUANTITY
ATS-16D-96-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16D-96-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16D-96-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.73°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16D-96-C3-R0
Related LinksATS-16D-, ATS-16D-96-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16D-96-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16D-96-C3-R0
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2824 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 28A TO-220 datasheet.pdf
PHOTOVOLTAIC SOLAR CELL datasheet.pdf
SGE-225-2-0800 00500C SFTY EDGE datasheet.pdf
DIE RD 1.375 RADIO datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 96 POS TH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf