Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16E-111-C3-R1
ATS-16E-111-C3-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16E-111-C3-R1
Brief Description
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16E-111-C3-R1.pdf
Availability of ATS-16E-111-C3-R1
QUANTITY
ATS-16E-111-C3-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16E-111-C3-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-16E-111-C3-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.82°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16E-111-C3-R1
Related LinksATS-16E-, ATS-16E-111-C3-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16E-111-C3-R1 Details Description
Related parts for ATS-16E-111-C3-R1
CONN RECEPTACLE 16 POS REV SMD datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 100VBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
MODEM RF 1W RS232/485 W/ACCY datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 180MA 2.6 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 14A TO-251 datasheet.pdf