Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16E-165-C2-R0
ATS-16E-165-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16E-165-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16E-165-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16E-165-C2-R0
QUANTITY
ATS-16E-165-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16E-165-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16E-165-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.36°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16E-165-C2-R0
Related LinksATS-16E-, ATS-16E-165-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16E-165-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16E-165-C2-R0
IDC CABLE- AKC20G/ AE20M / AKC20 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
SOCKET MINI GRID 416-BGA 1.MMM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.855" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.49 OHM 1% 20W datasheet.pdf