Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16E-85-C3-R0
ATS-16E-85-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16E-85-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16E-85-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16E-85-C3-R0
QUANTITY
ATS-16E-85-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16E-85-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16E-85-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow24.11°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16E-85-C3-R0
Related LinksATS-16E-, ATS-16E-85-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16E-85-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16E-85-C3-R0
CONN HEADER 35POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE M VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
4X PCIE CAGE RAIL ASSY datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 423V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CABLE DUCT TRAPEZE BRACKET datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
AQ3 SSR 5V datasheet.pdf