Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-03-C3-R0
ATS-16F-03-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-03-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16F-03-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16F-03-C3-R0
QUANTITY
ATS-16F-03-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-03-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-03-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.97°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-03-C3-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-03-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-03-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-03-C3-R0
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A TO220AB datasheet.pdf
FUSE CLASS J F/A 45A 600V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS GOLD SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
RES SMD 1.72K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
Dual Channel High-IP3 100MHz-6GHz Active Mixer IC datasheet.pdf