Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-07-C1-R0
ATS-16F-07-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-07-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-16F-07-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16F-07-C1-R0
QUANTITY
ATS-16F-07-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-07-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-07-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.97°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-07-C1-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-07-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-07-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-07-C1-R0
IC REG LDO 2.8V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SL-SMT3.50/04/180LF 3.2 BK datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 75A 2P/3P 208/24 datasheet.pdf