Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-100-C2-R0
ATS-16F-100-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-100-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16F-100-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16F-100-C2-R0
QUANTITY
ATS-16F-100-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-100-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-100-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.7°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-100-C2-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-100-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-100-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-100-C2-R0
BATTERY PACK 10.8V 3100MAH NIMH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 8ROW VERT HM-Z datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4SMD GW datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 350MA 1.96 OHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 3A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
MGRID HDR SMT W/CAP 10CKT datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf