Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-111-C3-R1
ATS-16F-111-C3-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-111-C3-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16F-111-C3-R1.pdf
Availability of ATS-16F-111-C3-R1
QUANTITY
ATS-16F-111-C3-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-111-C3-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-111-C3-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.82°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-111-C3-R1
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-111-C3-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-111-C3-R1 Details Description
Related parts for ATS-16F-111-C3-R1
CONN SOCKET SIMM VERT 80 POS TIN datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
IC ENCODER/DECODR INFRARED 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.23"L X 3.15"W datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-PULL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Low Noise, Precision, 16 V, CMOS, Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf