Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-113-C3-R0
ATS-16F-113-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-113-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16F-113-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16F-113-C3-R0
QUANTITY
ATS-16F-113-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-113-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-113-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.91°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-113-C3-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-113-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-113-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-113-C3-R0
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 25PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL 36.0KHZ TOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 250V 12A TO252AA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
LED SUPP CC BST BUK 2-32V 350MA datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN 4X4 SEALED datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf