Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-116-C1-R0
ATS-16F-116-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-116-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-16F-116-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16F-116-C1-R0
QUANTITY
ATS-16F-116-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-116-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-116-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.11°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-116-C1-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-116-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-116-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-116-C1-R0
CONN BUTT SPLICE 14-16AWG datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.5A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 25A 20FLFBGA datasheet.pdf
LED DURIS P5 NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 38QFN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 239MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 22AWG GRY datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO214AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 82NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf