Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-143-C1-R0
ATS-16F-143-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-143-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-16F-143-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16F-143-C1-R0
QUANTITY
ATS-16F-143-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-143-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-143-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.28°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-143-C1-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-143-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-143-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-143-C1-R0
SURGE SUPP 180V BIDIR 8-DIP datasheet.pdf
CONN ASSY 97POS DUAL .050 SERIES datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.9V SOT223 datasheet.pdf
BASED LED T1 3/4 MIDG BLUE 6V datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.059" (1.50mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 612K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf