Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-195-C3-R0
ATS-16F-195-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-195-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16F-195-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16F-195-C3-R0
QUANTITY
ATS-16F-195-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-195-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-195-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.12°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-195-C3-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-195-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-195-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-195-C3-R0
CAP FILM 3600PF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V JB 01005 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 10% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F BLK datasheet.pdf