Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-196-C3-R0
ATS-16F-196-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-196-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16F-196-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16F-196-C3-R0
QUANTITY
ATS-16F-196-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-196-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-196-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.236" (6.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.26°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-196-C3-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-196-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-196-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-196-C3-R0
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 18V SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER ANLG 6N 8.5-30V GR datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 361K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/11/180 3.5 BK datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.070 T/H TIN datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 16POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL 5A NEG VOUT 10SON datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf