Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-91-C2-R0
ATS-16F-91-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-91-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16F-91-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16F-91-C2-R0
QUANTITY
ATS-16F-91-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-91-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-91-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow21.97°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-91-C2-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-91-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-91-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-91-C2-R0
LED T-3MM 635NM RED DIFF PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 10MBPS 16-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 450MA 180 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf