Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-96-C2-R0
ATS-16F-96-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-96-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16F-96-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16F-96-C2-R0
QUANTITY
ATS-16F-96-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-96-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-96-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.63°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-96-C2-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-96-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-96-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-96-C2-R0
CONN SOCKET RCPT .042-.049 30AU datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 636MA 300 MOHM datasheet.pdf
SWITCH KNOB RIBBED .74" PKG datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
1.5 CABLE HOLDER 3CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FERRITE CHIP 23OHM 5A datasheet.pdf