Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-98-C2-R0
ATS-16F-98-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-98-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16F-98-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16F-98-C2-R0
QUANTITY
ATS-16F-98-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-98-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-98-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.31°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-98-C2-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-98-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-98-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-98-C2-R0
RES SMD 226 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 55POS R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
SC-SMT3.81/15/135LF 1.5 BK BX datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOARD EVAL ISOMODEM 16PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7S RADIAL datasheet.pdf
CONN JUNCTION M12 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf