Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16G-105-C3-R1
ATS-16G-105-C3-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16G-105-C3-R1
Brief Description
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16G-105-C3-R1.pdf
Availability of ATS-16G-105-C3-R1
QUANTITY
ATS-16G-105-C3-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16G-105-C3-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-16G-105-C3-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow28.32°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16G-105-C3-R1
Related LinksATS-16G-, ATS-16G-105-C3-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16G-105-C3-R1 Details Description
Related parts for ATS-16G-105-C3-R1
LED SS BIPO RED/GRN DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC 8A TRIAC 4-SIP datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 16V X7R 0504 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 50POS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8-3.3V 2W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf