Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16G-161-C3-R0
ATS-16G-161-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16G-161-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16G-161-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16G-161-C3-R0
QUANTITY
ATS-16G-161-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16G-161-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16G-161-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.82°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16G-161-C3-R0
Related LinksATS-16G-, ATS-16G-161-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16G-161-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16G-161-C3-R0
SX BLITZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM/SGL PHASE 10A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf