Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16G-199-C3-R0
ATS-16G-199-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16G-199-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16G-199-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16G-199-C3-R0
QUANTITY
ATS-16G-199-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16G-199-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16G-199-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.236" (6.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.95°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16G-199-C3-R0
Related LinksATS-16G-, ATS-16G-199-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16G-199-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16G-199-C3-R0
TERM BLOCK RCPT 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
GROMMET ENTRY PLATE ELASTMR GRAY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf
PASSIVE INFRARED WALL SWITCH SEN datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE 12KV 100AMP 3" AIR datasheet.pdf