Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16G-29-C3-R0
ATS-16G-29-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16G-29-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-16G-29-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16G-29-C3-R0
QUANTITY
ATS-16G-29-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16G-29-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16G-29-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.61°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16G-29-C3-R0
Related LinksATS-16G-, ATS-16G-29-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16G-29-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16G-29-C3-R0
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MPU M683XX 20MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 600V GBL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 16MM datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf