Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16G-56-C1-R0
ATS-16G-56-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16G-56-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-16G-56-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16G-56-C1-R0
QUANTITY
ATS-16G-56-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16G-56-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16G-56-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.69°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16G-56-C1-R0
Related LinksATS-16G-, ATS-16G-56-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16G-56-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16G-56-C1-R0
RES 1.6 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 135V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3V 9A SGL A T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 40V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 24-QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.7-5.5V 39W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A datasheet.pdf
FILTER 10.7MHZ 180KHZ BAND RADIA datasheet.pdf