Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16G-61-C2-R0
ATS-16G-61-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16G-61-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16G-61-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16G-61-C2-R0
QUANTITY
ATS-16G-61-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16G-61-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16G-61-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow21.97°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16G-61-C2-R0
Related LinksATS-16G-, ATS-16G-61-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16G-61-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16G-61-C2-R0
FIXED IND 180NH 500MA 330 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 200W 100V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CMC R/ANGLE HDR ASSY 32CKT BRN datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 480MA 1.3 OHM datasheet.pdf
BLT TOGL 1/4X4 1/4 20 MR HD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 3POS datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf