Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16G-64-C3-R0
ATS-16G-64-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16G-64-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16G-64-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16G-64-C3-R0
QUANTITY
ATS-16G-64-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16G-64-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16G-64-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.49°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16G-64-C3-R0
Related LinksATS-16G-, ATS-16G-64-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16G-64-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16G-64-C3-R0
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SWITCH DIP TAPE SEALED 6POS 24V datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
2.0 W TO B REC HSG datasheet.pdf
FUSE STRIP 275A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
RES 16 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf