Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16H-01-C2-R0
ATS-16H-01-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16H-01-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-16H-01-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16H-01-C2-R0
QUANTITY
ATS-16H-01-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16H-01-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16H-01-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow21.93°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16H-01-C2-R0
Related LinksATS-16H-, ATS-16H-01-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16H-01-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16H-01-C2-R0
BIT HEX 8MM 0.98" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 16PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28-QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN. W/PCRAIGHT SOLDER PINS (F) datasheet.pdf
CRIMP DIE SET 190780209 datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf