Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16H-06-C2-R0
ATS-16H-06-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16H-06-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-16H-06-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16H-06-C2-R0
QUANTITY
ATS-16H-06-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16H-06-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16H-06-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow20.17°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16H-06-C2-R0
Related LinksATS-16H-, ATS-16H-06-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16H-06-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16H-06-C2-R0
DESOLDER BRAID .100" BLUE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 23A D2PAK datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT COMPARATOR QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf