Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16H-10-C2-R0
ATS-16H-10-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16H-10-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-16H-10-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16H-10-C2-R0
QUANTITY
ATS-16H-10-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16H-10-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16H-10-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.89°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16H-10-C2-R0
Related LinksATS-16H-, ATS-16H-10-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16H-10-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16H-10-C2-R0
RES ARRAY 5 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SLD datasheet.pdf
IC CTRL XPHASE3 DDR 16-MLPQ datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf