Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16H-100-C1-R0
ATS-16H-100-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16H-100-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-16H-100-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16H-100-C1-R0
QUANTITY
ATS-16H-100-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16H-100-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16H-100-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.69°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16H-100-C1-R0
Related LinksATS-16H-, ATS-16H-100-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16H-100-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16H-100-C1-R0
CONN EDGE DUAL .050 DIP 20 POS datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 7.4A 12.4 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
381 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
85UF 200V 24X47 105C AXI datasheet.pdf