Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16H-162-C3-R0
ATS-16H-162-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16H-162-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16H-162-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16H-162-C3-R0
QUANTITY
ATS-16H-162-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16H-162-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16H-162-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.7°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16H-162-C3-R0
Related LinksATS-16H-, ATS-16H-162-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16H-162-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16H-162-C3-R0
CONN PLUG 10POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FILTER 6CH EMI ESD PROT 12DFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 10POS PCB datasheet.pdf
CABLE SMB JACK-JACK RG179 36" datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf