Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16H-37-C1-R0
ATS-16H-37-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16H-37-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM
Datasheet Download
ATS-16H-37-C1-R0.pdf
Availability of ATS-16H-37-C1-R0
QUANTITY
ATS-16H-37-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16H-37-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16H-37-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.1°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16H-37-C1-R0
Related LinksATS-16H-, ATS-16H-37-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16H-37-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-16H-37-C1-R0
IC MICROMANAGER 10% 16-DIP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
THERMAL INTERFACE PAD 5515S datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf