Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-17B-25-C2-R0
ATS-17B-25-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-17B-25-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-17B-25-C2-R0.pdf
Availability of ATS-17B-25-C2-R0
QUANTITY
ATS-17B-25-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-17B-25-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-17B-25-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.26°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-17B-25-C2-R0
Related LinksATS-17B-, ATS-17B-25-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-17B-25-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-17B-25-C2-R0
CONN SOCKET 80POS 1.27MM (4PCS) datasheet.pdf
PHOTODIODE UVB 0.076MM TO-46 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VGA SWITCH 32HWQFN datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 780MA 990 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 30A TO247AC datasheet.pdf